Όλοι οι υποψήφιοι για τα φετινά UK Music Video Awards
Αρκετά είναι τα βίντεο καλλιτεχνών που ξεχώρισαν το 2020 και που θέτουν σοβαρή υποψηφιότητα για μια διάκριση στη βραδιά απονομής των UK Music Video Awards.
Η Dua Lipa, ο Weeknd, ο Michael Kiwanuka και ο DJ Shadow έχουν αποσπάσει τις περισσότερες υποψηφιότητες για το 2020, όπως καταγράφεται και στη λίστα με τα ονόματα των καλλιτεχνών που ανακοινώθηκε πρόσφατα.
Στη 12χρονη ιστορία του θεσμού των UKMVA, που έχει μοναδικό σκοπό την επιβράβευση των πιο εμπνευσμένων και δημιουργικών καλλιτεχνών στη Μεγάλη Βρετανία και σε παγκόσμιο επίπεδο, η φετινή διοργάνωση ξεχωρίζει για το ευρύ φάσμα κατηγοριών.
Φέτος, τα UKMVA έχουν επαναπροσδιορίσει τις κατηγορίες των διαγωνιζόμενων, προσθέτοντας νέες διακρίσεις για το καλύτερο R&B, Soul, Hip Hop, Grime και Rap βίντεο.
Τη μάχη των υποψηφιοτήτων κερδίζει μέχρι σήμερα η Dua Lipa με οκτώ, ενώ στη δεύτερη θέση ακολουθεί ο Weeknd με πέντε υποψηφιότητες, όσες ακριβώς έχει αποσπάσει και ο Michael Kiwanuka αλλά και ο DJ Shadow.
Από την ίδρυσή τους το 2008, τα UKMVA έχουν εξελιχθεί σε ένα από τα κορυφαία παγκοσμίου φήμης μουσικά event, στον κόσμο της παραγωγής μουσικών βίντεο.
Η παγκόσμια εμβέλεια του διαγωνισμού είδε για άλλη μια φορά συμμετοχές από πάνω από 30 διαφορετικές περιοχές.
Παρά την αδυναμία διοργάνωσης της τελετής με την παρουσία κοινού στο Roundhouse venue του Λονδίνου φέτος, οι διοργανωτές εξακολουθούν να δεσμεύονται για μια εξαιρετική βραδιά στην οποία οι νικητές θα δώσουν το «παρών» μέσω της ψηφιακής τεχνολογίας, χωρίς όμως να έχουν ανακοινωθεί ακόμα όλες τις λεπτομέρειες.
Δείτε τη λίστα με όλες τις υποψηφιότητες για τα φετινά UK Music Video Awards:
Best Pop Video – UK:
Harry Styles – Adore You
Lewis Capaldi – Before You Go
Dua Lipa – Break My Heart
Ashnikko – Cry
Harry Styles – Falling
Dua Lipa – Physical
Best Dance/Electronic Video – UK:
Waze & Odyssey, George Michael, Mary J Blige & Tommy Theo – Always
Prospa – Control The Party
Mura Masa & slowthai – Deal Wiv It
Disclosure – Energy
Disclosure ft Aminé & slowthai – My High
Duke Dumont, Zac Abel – The Power
Best R&B/Soul Video – UK:
Jorja Smith – By Any Means
FKA twigs ft Future – Holy Terrain
Olivia Dean – Password Change
Celeste – Stop This Flame
Berwyn – Trap Phone
Lola Young – Woman
Best Rock Video – UK:
Sam Fender – Borders
Michael Kiwanuka – Hero
The 1975 – People
Declan McKenna – The Key To Life on Earth
Coldplay – Trouble In Town
IDLES – War
Best Alternative Video – UK:
Ghostpoet – Concrete Pony
Thom Yorke - Last I Heard (...He was Circling the Drain)
Låpsley – My Love Was Like The Rain
FKA twigs – Sad Day
Moses Boyd – Stranger Than Fiction
Mura Masa – Teenage Headache Dreams
Best Hip Hop / Grime / Rap Video – UK:
Stormzy ft Headie One – Audacity
Headie One & Fred Again – Gang
Avelino – Higher Power
JME ft Merky Ace – Live
Octavian – Poison
slowthai – Psycho
Best Pop Video – International:
Rosalía – A Palé
Tove Lo ft MC Zaac – Are U Gonna Tell Her?
The Weeknd – Blinding Lights
Rosalía – Juro Que
BTS – On
Rosalía, Travis Scott – TKN
Best Dance/Electronic Video – International:
Flight Facilities – Better Than Ever
Salvatore Ganacci – Boycycle
Piero Pirupa – Braindead (Heroin Kills)
Bronson – Keep Moving
Chris Liebing & Charlotte De Witte – Liquid Slow
Brodinski ft ZelooperZ – Master Section
Best R&/Soul Video – International:
Tiwa Savage – 49-99
Beyoncé, Shatta Wale, Major Lazer – Already
Yseult – Corps
070 Shake – Nice To Have
Gregory Porter – Revival
Marvin Gaye – What's Going On
Best Rock Video – International:
Håkan Hellström – Alla Drömmar Är Uppfyllda
The Strokes – Bad Decisions
Broken Bells – Good Luck
Joywave – Obsession
The Strokes – Ode To The Mets
Leonard Cohen – The Hills
Best Alternative Video – International:
Agoria – Call of the Wild
Moses Sumney – Cut Me
Meryem Aboulouafa – Deeply
Ferran Palau – Flora & Caic
Woodkid – Goliath
Sheenah Ko – Wrap Me Up
Best Hip Hop / Grime / Rap Video – International:
Flatbush Zombies – After Life
A$AP Rocky – Babushka Boi
Future ft Drake – Life Is Good
Run the Jewels ft Greg Nice & DJ Premier – Ooh La La
DJ Shadow ft De La Soul – Rocket Fuel
Tommy Cash – Sdubid
Best Pop Video – Newcomer:
Babeheaven – Cassette Beat
Ashnikko – Drunk With My Friends
Nick Wilson – Enough to Know You
Vagabon – In a Bind
filous – Monday
Raine Allen-Miller – Wank Wiggle
Best Dance/Electronic Video – Newcomer:
Leifur James – AAID
Samaran – Allo
Raven – Cass & Lex
Akwasi – Extase
Saavan – In My Head
Mild Minds ft Boats – Walls
Best R&B/Soul Video – Newcomer:
Jeshi ft Celeste – 30,000 Feet
Arlo Parks – Black Dog
Black Square ft Laville – Coral Blues
Fredwave – Dust
Ni Houstonn ft Darius Raheem – Gemini
Greentea Peng – Mr Sun (miss da sun)
Best Rock Video – Newcomer:
The Academic – Acting My Age
Sports Team – Camel Crew
Beabadobee – I Wish I Was Stephen Malkmus
Dream Wife – So When You Gonna...
Kid Kapichi – Thugs
Willie J Healey – True Stereo
Best Alternative Video – Newcomer:
María José Llergo – A Través De Ti
Alaskan Tapes – And, We Disappear
Midnight Tracks – Anymore
L'Homme Statue – Braços/Vela
LL Burns – Get Me Back In The Game
Zebra Katz – Moor
Best Hip Hop / Grime / Rap Video – Newcomer:
Louis Culture – Being Me
Spxxn P – Complicació
KAM-BU ft Lord Apex – Different
Meekz – Like Me
Flohio – WAY2
Jurdan Bryant – Words For Thomas
Best Production Design in a Video:
Michael Kiwanuka – Hero
Dua Lipa – Physical
Eden – Projector
DJ Shadow ft De La Soul – Rocket Fuel
Tommy Cash – Sdubid
Aigel – You're Born
Best Styling in a Video:
Tiwa Savage – 49-99
Beyoncé, Shatta Wale, Major Lazer – Already
Raleigh Ritchie – Aristocrats
Yves Tumor – Gospel For A New Century
Michael Kiwanuka – Hero
Dua Lipa – Physical
Best Choreography in a Video:
Beyoncé, Shatta Wale, Major Lazer – Already
Waze & Odyssey, George Michael, Mary J Blige & Tommy Theo – Always
Tove Lo ft MC Zaac – Are U Gonna Tell Her?
Christine and the Queens – La Vita Nuova
Jessie Ware – Step Into My Life
Sheenah Ko – Wrap Me Up
Best Cinematography in a Video:
The Weeknd – Blinding Lights
Ferran Palau – Flora & Caic
DJ Shadow ft De La Soul – Rocket Fuel
FKA twigs – Sad Day
IDLES – War
Aigel – You're Born
Best Colour Grading in a Video in association with CHEAT:
The Weeknd – Blinding Lights
Dua Lipa – Break My Heart
Woodkid – Goliath
Michael Kiwanuka – Hero
Eden – Projector
DJ Shadow ft De La Soul – Rocket Fuel
Best Editing in a Video:
Jorja Smith – By Any Means
Raven – Cass & Lex
Disclosure ft Aminé & slowthai – My High
Dua Lipa – Physical
DJ Shadow ft De La Soul – Rocket Fuel
IDLES – War
Best Visual Effects in a Video:
Flatbush Zombies – After Life
Dua Lipa – Break My Heart
Taylor Swift – Cardigan
Woodkid – Goliath
Bronson – Keep Moving
FKA twigs – Sad Day
Best Animation in a Video:
Jorja Smith – Come Over
Coldplay – Daddy
Ghetts ft Jaykae & Moonchild Sanelly – Mozambique
Moby – My Only Love
Max Cooper – Repetition
Yusuf/Cat Stevens – Where Do The Children Play?
Best Live Video:
The Weeknd - Blinding Lights (Live)
Dua Lipa – Don't Start Now (Live In LA, 2019)
The Weeknd – Heartless (Live)
Tom Misch & Yussef Dayes – Lift Off
Michael Kiwanuka – Live At The Mildmay Club
Charlie Winston – Lost in the Memory
Best Lockdown Video:
Glass Animals – Dreamland
Gracey ft Ruel – Empty Love
C Tangana – Guille Asesino
Bronson – Keep Moving
Anderson .Paak – Lockdown
LYR ft Florence Pugh, Melt Yourself Down – Lockdown (in aid of Refuge)
Best Special Video Project:
J Views ft Instagram – Featuring
MASN – How To Kill a Rockstar
Christine and the Queens – La Vita Nuova
Nightmares On Wax – Smoker's Delight
Riz Ahmed – The Long Goodbye
FKJ – They Saw The Sun First
Best Music Film:
Ludovico Einaudi – Apple Music Live from the Steve Jobs Theatre
Beastie Boys – Beastie Boys Story
Miles Davis – Birth Of The Cool
Beyoncé – Black Is King
Mark Ronson – From The Heart
The Streets – None Of Us Are Getting Out Of This LIVE Alive (Livestream)
Best Director:
Anton Tammi
Crowns & Owls
Dave Meyers
Diana Kunst
Henry Scholfield
Zhang & Knight
Best New Director:
Arnaud Bresson
Brock Neal-Roberts
Douglas Bernardt
Jocelyn Anquetil
KC Locke
Will Hooper
Best Producer in association with WPA:
Daniella Manca
Horace de Gunzbourg
Kareem Adeshina
Karen Saurí
Luke Tierney
Mayling Wong
Best Commissioner:
Caroline Clayton
Kat Cattaneo
Nicola Sheppard
Sam Seager
Scott Wright
Semera Khan
Best Agent:
Andy Roberts
Barnaby Laws
Claire Stubbs
Joceline Gabriel
Lee Fairweather
Sam Davey
Best Production Company:
Blink
CANADA
COMPULSORY
Division
FRIEND
Somesuch
Best Post Production Company:
Black Kite Studios
CHEAT
Electric Theatre Collective
Ingenuity Studios
tenthree
The Mill.